Az idei tanévtől öt nagyszerű szakemberrel bővült a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia (KIMBA) szakmai stábja: Bábszky Gergely, Irina Huszjak, Korpási Bálint, Martin Gábor és Ligeti Richárd is segíti akadémistáink felkészülését.
Bábszky Gergely szeptembertől a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia Módszertani Központjának vezetésével segíti működésünket. Tavaly elnyerte a Tóth Bendegúz-ösztöndíjat, jelenleg a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem negyedéves PhD-hallgatója. Korábban testnevelő-gyógytestnevelő tanári szakon végzett, valamint birkózó edzői diplomát is szerzett. Gyerekkorában Kiskőrösön birkózott, szabadfogásban többször volt korosztályos válogatott. Egyetemi évei alatt többször is elnyerte a Testnevelési Egyetem Jó tanuló, jó sportolója címet, valamint 2 alkalommal nemzeti felsőoktatási ösztöndíjban is részesült. Gergely életében a birkózás mindig is fontos szerepet töltött be. Hisz az élethosszig tartó tanulásban, igyekszik folyamatosan képezni magát, hogy minél jobb tudjon lenni a saját szakterületén.
„A módszertani központ életre hívásával szeretnénk összehangolni azokat a szakterületeket, amelyek segítséget nyújtanak abban, hogy a magyar birkózósport továbbra is versenyképes maradhasson a nemzetközi mezőnyben” – mondja.
Korpási Bálintot talán be sem kell mutatnunk… Világbajnok birkózónk – aki a tokiói olimpiát is megjárta –, most Lőrincz Tamás szakmai igazgatónk felkérésére az alapprogramos akadémistáknak tanítja „régi ravasz fogásait”. Maci már nagyon várja a közös munkát. Szerinte a kitartás, a szorgalom és az elhivatottság elengedhetetlen ahhoz, hogy valakiből jó birkózó váljék. Ő már csak tudja!
Martin Gábor neve 20 éve fonódik össze szorosan a birkózással. Az UTE egykori edzője szeptembertől napi szinten dolgozik a lányokkal szakágvezetőként. Hisz abban, hogy a hozzáállás, a befektetett munka és a légkör vonzza a tömeget, valamint abban, hogy a csapatmunka a kulcs a fejlődéshez. Hosszú távú elképzelései és tervei vannak, amiket akadémiánkon szeretne megvalósítani. Az ő szeme előtt már nem csak Párizs, de Los Angeles is ott lebeg, hiszen pontosan tudja, hogy a későbbi felnőttválogatott gerincét a most akadémiánkon tanuló lányok fogják adni. Szorosan együtt dolgozik Ligeti Richárddal, vagy ahogy a karfiolfülűek hívják, KisLigivel, aki 1998-ban kezdett birkózni, majd egészen 2019-ig felnőttválogatott volt.
Kétszeres felnőtt magyar bajnok, jelenleg sportszervező szakos egyetemista, később pedig a mesteredző képzést is szeretné elvégezni. A Haladás utánpótlásedzőjeként dolgozott, hozzánk Ed Giese segítőjeként került, majd átvette a csapatot. Motivált edző, aki folyamatosan képzi magát, és azért is örül, hogy itt dolgozhat, mert a KIMBA-ban sokat tanulhat a nagy öregektől.
Irina Huszjak 2019-ben ukrán színekben Európa-bajnok lett, de azt megelőzően is kadett korosztálytól világversenyeken vett részt és szép eredményeket ért el. A Lvovi Testnevelési Egyetemen szerzett diplomát. Azért választott bennünket, mert úgy véli, profi stáb tagja lehet és ez egy ideális hely számára a magas szintű edzői munkához. „A KIMBA-ban látom azt a lehetőséget, hogy nyugodt körülmények mellett nemzetközi színvonalra érkezzenek el versenyzőink”. Ő maga nem olyan régen hagyott el a versenyzéssel, amelynek köszönhetően bejárta az egész világot. Sportolói tapasztalata okán szeretné átadni a győzelem ízét a fiataloknak, akikhez hasonló korosztállyal már volt dolga, hiszen Ukrajnában birkózóiskolákban dolgozott és sok nemzetközi edzőtáborban is részt vett.
Üdv a fedélzeten, fiatalok!
Írta: Kitzinger Adrienn
Fotó: F. L.