A Kozma István Magyar Birkózó Akadémia (KIMBA) szabadfogású szakágvezetőjével, Gulyás Istvánnal beszélgettünk az idei tervekről és célokról.
A KIMBA teljes akadémiai programja 2021. szeptemberében kezdődött. A szabadfogású felnőttválogatottat korábban 22 éven át irányító mestert mindenekelőtt arról kérdeztük, mennyire nehezen illeszkedtek be a fiatalok a nevelőműhely rendszerébe.
„Először a fejekben kellett rendet tenni. Sok tizennégy éves fiatal érkezett Csepelre, olyanok, akik azt megelőzően javarészt »játékos« képzést végeztek a klubjukban. Nekik volt nehezebb. Az idősebbek abban a korban vannak, amelyikben el kell dönteniük, elvégzik-e a nagyobb mennyiségű munkát vagy nem. Ha utóbbit választják, akkor nem kell a birkózásban gondolkozniuk. Kőkeményen kell dolgozniuk annak érdekében, hogy sikeressé váljanak ebben a sportban. Örömmel mondhatom, hogy a fiatalok és az idősebbek egyaránt megértették és elfogadták mindezt. Volt, aki már október-november környékén átvette a szükséges mentalitást, de olyan is akadt, akinél januárban történt meg az óriási változás fejben. Mára mindenki megértette, hogy mi a feladata” – magyarázza Gulyás István.
A szakembertől azt is megtudtuk, hogy az alapozást február végéig tartják.
„Fizikailag nagy lemaradásaik vannak a srácoknak. Versenyek még nincsenek, szóval próbáljuk bepótolni a hiányosságokat. Junior, kadet és serdülő sportolókkal egyaránt dolgozunk, ez ötéves különbséget is jelenthet a legfiatalabb és a legidősebb versenyző között, tehát teljesen más jellegű munkát kell elvégezniük, így meglehetősen komplex menetrendet kellett kialakítanunk kollégámmal, Tóth Gáborral.”
Milyen célokkal vágtak neki az új esztendőnek?
„Sokat beszélgetünk erről a versenyzőkkel. Vannak közöttünk világversenyen érmes sportolók, országos bajnokok, ob-dobogósok és éremvárományosok. A legfontosabb az, hogy mindenki önmagához képest fejlődjön, hiszen a medál színe mindig lehet fényesebb. Három-négy olyan juniorkorú birkózónk van, aki elsőévesként esélyes a válogatottság megszerzésére, bízunk benne, hogy sikerrel veszik ezt az akadályt. Ha így lesz, akkor szerintem pontszerző helyekben gondolkozhatnak a világversenyeken. A kadetok és a serdülők között számos magyar bajnoknak örülhettünk 2021-ben, nagyon reméljük, hogy ők mind kiérdemlik a címeres mezt az idén.”
Mint megírtuk, januárban amerikai edző érkezett a KIMBA-ba. Ed Giese elsősorban a teljes akadémiai programban résztvevő lányok munkájáért felel, de Gulyás István elmondta, örömmel vennék, ha ők is tanulhatnának tőle.
„Nagyon szeretném, ha hetente a mi edzéseinket is látogatná, nekünk és a versenyzőknek is sokat segít az új impulzus. A srácoknak ráadásul különösen jót tenne, ha megismerhetnék az amerikai stílust és mentalitást.”
A kötöttfogásúakhoz hasonlóan a szabadfogásúak is több nemzetközi edzőtábort terveznek az idén.
„Tavaly ősszel kiválóan sikerült összetartáson vettünk részt Lengyelországban. A cél az, hogy olyan országokba utazzunk, amelyekben jobb edzőpartnerekkel dolgozhatnak a fiúk, mint itthon. Jelenleg Lengyelországban és Romániában gondolkozunk, de az oroszokkal és az ukránokkal egyaránt tárgyalok. Fontos, hogy minél több időt töltsünk külföldön, mivel csak így érheti kellő mennyiségű és minőségű inger a sportolóinkat. Az már most biztos, hogy február közepén mi tartunk nemzetközi edzőtábort Dunavarsányban, márciusban pedig Marosvásárhelyre utazunk, ahol moldovaiakkal, románokkal, németekkel és lengyelekkel birkózhatunk együtt. A további program még tervezés alatt áll.”
Írta: K. B.