Martin Gábor: Szeretnénk minden korosztályt nemzetközi szintre emelni

Akadémiánk női szakágvezetője, Martin Gábor értékeli a nyáron magunk mögött hagyott utánpótlás-világversenyeket, beszél az újonnan csatlakozókról, illetve az idei tervekről is szót ejt.

Jól szerepeltek a lányok az eddigi világversenyeken, hiszen az U23-as és az U15-ös Eb-n, továbbá az U20-as, U17-es világ- és Európa-bajnokságon összesen egy arany-, két ezüst- és hét bronzérmet szereztek. A két középső korcsoportra különös tekintettel figyelnünk kell, hiszen növendékeink döntő többségét ezek a viadalok érintik.

„Érdekesen zajlott a junior és a kadet Eb, hiszen egymást követően rendezték meg őket Újvidéken. Az U17-es válogatott bő felét az akadémistáink adták, Balázs Éda és Németh Szonja döntőbe jutott, Szentpál Vivien bronzérmet szerzett – nem mondom, hogy nem szerepelhettünk volna ennél jobban, de összességében elégedett vagyok. A juniorok majdhogynem közös felkészülést végeznek a felnőttekkel, kiemelten jó korosztályról van szó, amelytől aranyhegyeket várnak. A tavalyi Eb-n öt érmet sikerült szerezniük, ezt idén meg tudták ismételni, azzal a különbséggel, hogy 2023-ban két bajnokunk lett, ezúttal viszont egy, Elekes Enikő személyében. A teljes képhez azt is látni kell, hogy tavaly nem indultak az oroszok és a fehéroroszok, idén viszont igen, és így is ugyanannyi medál lett a miénk, egy arannyal. Látszódik a munka, azt hiszem, erőn felüli teljesítményt nyújtottunk” – vélekedik Martin Gábor, akadémiánk női szakágának vezetője.

A világbajnokságokkal kapcsolatban azt mondta: „Az U17-es vb tavaly nem úgy sikerült, ahogyan terveztük, idén egy lépést tettünk előre, két nagyon értékes ötödik hellyel, Szentpál Viven és Báger Barbara révén. A junior-világbajnokságon viszont egyet hátraléptünk 2023-hoz képest, akkor egy arany- és két bronzérem, most egy bronzérem jött össze, Osváth-Nagy Noémi állhatott fel a dobogó alsó fokára. Elekes Enikőtől rengeteget vár el mindenki, megvédte az U20-as Eb-címét, a világbajnokságon nem sikerült ugyanezt elérnie. Kínai lánytól kapott ki, koncentrációs hiba miatt, nem volt szerencséje. Biztos vagyok abban, hogy ha ezen a körön túljut, akkor éremért birkózik. Hozzá kell tenni: sűrű év áll mögötte, próbára tette magát az olimpiai kvalifikációban is, ráadásul apróbb sérülések hátráltatták. Terék Gerdát is szeretném kiemelni, szenzációsan birkózott, ez ezúttal az ötödik helyre volt elegendő. A lányok többsége utolsóéves, szép lassan, fokozatosan integrálódnak a felnőttek közé. Ez egyre több munkával és teherrel jár, hozzá kell szokni.”

Nem csak a juniorok, az alsóbb korosztályokban is nagy számú korosztályváltás következik be 2025-től: „A kadetcsapatunk jó, sokan lépnek felfelé, de például a vébén remeklő Báger Barbara marad. Az előző évek erős serdülőcsapata pedig fellép az U17-es mezőnybe, és összességében azt mondhatjuk, hogy mindegyik korcsoportban ütőképesek maradunk. Bízom abban, hogy az elmúlt időszak kiváló eredményeit legalább tartani tudjuk.”

Martin Gábor elmondta, hogy szeptembertől nyolcan csatlakoztak a KIMBA-hoz: „Sleisz Gabriella mindamellett, hogy olimpiai szintű bíró, az akadémián is rendkívül hatékonyan végzi a munkáját. Rengeteg diákversenyen vesz részt, keresi azokat a fiatalokat, akikkel együtt dolgozhat. Figyel, nézi, hogy kiben van potenciál. Az ő munkájának is köszönhető a 2004-től 2008-ig tartó korcsoport sikeressége. Ligeti Richárdot is szeretném kiemelni, rendkívül ügyes, ugyancsak szívvel-lélekkel dolgozik a gyerekekért. A mostani, 2009-2010-es korosztály szintén nagyon fontos, ha a tervezett ütemben fejlődnek a lányok, akkor a generációk erősségét tekintve megmaradhat a folytonosság, állandóság – ez is a filozófiánkhoz tartozik, szeretnénk minden korosztályt nemzetközi szintre emelni. Erre ebben az esetben is megvan minden esélyünk, a fiatalok kezdenek előrelépni a versenyeken.”

A szakágvezető az említett folytonosságot tekintve arról is beszélt, hogy szeretné, ha mindig legalább annyi sportoló érkezne a rendszerünkbe, ahányan „kimennek”: „Most harmincegy teljes akadémiai programos lányunk van, az elmúlt években mindig nagyjából ez volt a létszám. Ezt tartanunk kell, szükséges ahhoz, hogy mindenki ideálisan fejlődjön, és a felnőttválogatottnak elegendő számú nemzetközi szintű birkózót adjunk. Immár Kálmán Balázs is segít minket, akit nagy örömünkre sikerült Dániából hazacsábítani. Példaértékű lelkesedéssel vágott bele a munkába, remélem, hogy jól érzi magát és megtalálja a helyét. Eddig tök jól csinálja!”

Az idei évben esedékes tervekről megtudtuk: „Az U23-as világbajnokágon, a nem olimpiai súlycsoportos vébén és a gymnasiadén is lesz KIMBA-s érdekelt, ezeken kívül egy-egy kisebb versenyre még elmegyünk. A mostani héten kezdetét vette a háromhetes vb-felkészülés, a válogatott közel húsz fővel jött Tatára, fiatalokkal kiegészülve – összesen tíz akadémistával. Nemzetközi edzőtáborban vagyunk, mintegy húsz külföldi birkózóval dolgozunk együtt. Ezután szép lassan, mátraházi összetartással felvezetünk az alapozásra, amely a vesszőparipám, hiszen ebben az időszakban növelhetjük meg az erőnket és az állóképességünket annyira, hogy ebben a tekintetben is ütőképesek legyünk a nemzetközi porondon” – zárja Martin Gábor.

Írta: K. B.
Fotó: F. L.