Mint ismert, Martin Gábort, női szakágunk vezetőjét nemrégiben kinevezték a felnőtt női birkózóválogatott szövetségi kapitányának. A szakemberrel beszélgettünk mások mellett a terveiről és a céljairól is.
Női szakágunk vezetője még Ritter Árpád szövetségi kapitánysága idején került a felnőttválogatott mellé, s Makszim Molonov vezetése alatt is ottmaradt.
„Szerettem volna folytatni azt a munkát, amit elkezdtünk. Régóta figyelem a világ birkózását, van elképzelésem arról, milyen irányba kell haladnia a munkának, és ezt meg is szeretném valósítani. Bízom abban, hogy meglesz az eredménye” – mesél az ambícióiról Martin Gábor.
A női válogatott láthatóan fejlődik, számos ígéretes versenyző érett vagy érik be felnőttmezőnybe: „Jobb helyzetben van a csapat, mint mondjuk három évvel ezelőtt. A fiatalok éhesek a munkára, motiváltak, és szép sikereket szeretnének elérni. Jelenleg hat-hét olyan felnőttsportoló van, aki apait-anyait beleadva szeretné ezt az egészet csinálni. És jönnek a fiatalok, persze, tudjuk, nagyon nehéz a juniorkorosztályból a felnőttbe való átmenet, de mindent megteszünk annak érdekében, hogy ez a lehető leggördülékenyebben menjen. Az U23-as korcsoport csak plusz lehetőség, tapasztalatszerzési opció, ezt a világon mindenhol így gondolják. Nekünk is arra kell koncentrálni az U20-as korosztályból átlépők esetében, hogy mihamarabb eredményesek legyenek a felnőttmezőnyben.”
Martin Gábor arról is szót ejtett, hogy miként érné el mindezt: „Ki kell alakítanunk azt a rendszert, amelyikben az idősebb sportolók bennmaradnak a sportágban, ezzel együtt át tudják adni a rutint a fiatalabbaknak. Ez nagyon fontos, enélkül nem megy, építkezni kell. Az utánpótlást hatékonyan kell bevezetni a felnőttbirkózás világába, ott ugyanis nehéz felvenni a ritmust. Szóval szükség van a generációs különbségekre is. Mindennek természetesen nagyon jó alapja a KIMBA, amely egészen a profivá válásig elkíséri a birkózókat.”
Martin Gábor központi munkában gondolkozik, nagy hangsúlyt szeretne fektetni az egyéni képzésre, a technikai, állóképességi és erőnléti fejlesztésre, s folyamatosan alkalmazná a teljesítménymonitorozást is.
„Ez egyéni sportág, ha valakinek valamiben változásra van szüksége, akkor azt meg kell tudnunk ugrani.”
A szakembertől azt is megtudtuk, hogy milyen célokkal vág neki az új olimpiai ciklusnak: „Nem kérdés, Los Angelesben legalább valamelyik szakágban érmet kell szereznie a magyar birkózásnak. Négy évünk van arra, hogy az olimpiáig kiteljesedjünk. Lépésről lépésre szeretnénk haladni, először olyan csapatot kialakítva, amely érmekkel tér haza az Európa-bajnokságról. A második fok az lesz, hogy felzárkózzunk a világ birkózásához, ezzel együtt a vb-ken ne csak epizódszerepek jussanak nekünk, hanem akár a dobogós helyezésekért is küzdhessünk. Természetesen ehhez rengeteg munkára és áldozatra van szükség. Ha már az Eb-n nagyon stabil csapatunk lesz – amire minden esélyünk megvan –, akkor a 2026-os és 2027-es vb-n már oda tudunk kellemetlenkedni az első nyolcba. Amennyiben ez megvalósul, akkor elkezdhetünk beszélni az olimpiáról. A minimum elvárás az lesz, hogy megduplázzuk a most megszerzett egy kvótát, de reményeim szerint inkább háromért kell majd harcba szállnunk. A két kvótát most alá sem írnám!”
Írta: K. B.
Fotó: F. L.