Különleges programokkal emlékeztünk meg az 1848–1849-es forradalom és szabadságharcról

Március 15. előestéjén közös, interaktív programmal, míg szerdán rendhagyó történelemórával emlékezett meg akadémiánk az 1848–1849-es forradalom és szabadságharcról.

Vacsorával vártuk fiataljainkat kedd este, amelyet követően szakmai tanácsadónk, egyben edzőnk, Bacsa Ferenc történelmi megemlékezést tartott. A program interaktív volt, az egyes témák között énekeltek vagy épp szavaltak a gyerekek. Zárásként szakmai főtanácsadónk, a Magyarország 100. olimpiai bajnoki címét szerző Hegedüs Csaba a hazaszeretet fontosságáról mesélt. 

Másnap délután nevelőműhelyünk kurátora, Süle László ezekkel a szavakkal köszöntötte sportolóinkat: „Jól tudjátok, hogy szeretnénk, ha gondolkodó birkózó válna belőletek. Olyan, aki képes a legmagasabb szinten teljesíteni, miközben büszke a magyarságára, s arra, hogy a magyar nemzeti színeket képviselheti a birkózószőnyegen. A magas szintű szakmai felkészítésen túl is szeretnénk minél többet adni nektek, hiszen azt szeretnénk, hogy sikeresek legyetek és megálljátok a helyeteket a civil életben. Igazán büszke magyarként akkor állhattok dobogóra, ha a magyar nemzet történelmének sorsfordító eseményeit és kulcsszereplőit ismeritek. Ezt szolgálja a mai program is, amelyen rendhagyó történelemóránkkal az egyik legnagyobb nemzeti ünnepünkre, az 1848. március 15-i forradalomra és az azt követő szabadságharcra emlékezünk.”

A 1848. március 15-i forradalmat megidéző előadáson Bartal Csaba történészt, a Múlt-kor magazin főszerkesztőjét hallgathatták a gyerekek, aki mindenekelőtt elmondta, „Sosem tartottam még történelemórát ennyi birkózó előtt, ahogyan olimpiai bajnok előtt sem” – utalt az ötkarikás aranyérmes szakmai igazgatónk, Lőrincz Tamás jelenlétére is a szakember. 

Bartal Csaba bemutatta az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc előzményeit, pontról pontra átvette a legfontosabb március 15-i eseményeket, elemezte a legfontosabb szereplőkkel kapcsolatos történéseket, valamint a nemzeti ünnep történetéről is mesélt. Igazán színes, érdekes előadást tartott, amelyet tapsvihar követett. 

Nagyon értékes relikviát is hozott magával: az 1867-es kiegyezés után, az Osztrák–Magyar Monarchia első uralkodója, Ferenc József, valamint a Magyar Királyság miniszterelnöke, Andrássy Gyula által aláírt eredeti levelet tekinthették meg fiataljaink.

Holczer Viktor (balról) és Süle László

Mindenki kapott egy-egy példányt a Bartal Csaba és Bartal Tamás által írt, 365 apropó, amiért jó magyarnak lenni című könyvből, amellyel kapcsolatban Bartal Csaba kifejtette: „Sokan azt mondják, hogy pesszimista nép a magyar. Ez nem igaz! Ez a könyv olyan történeteket mesél el a magyar történelemből, amelyek által ti is láthatjátok, van mire büszkének lennünk.” 

A program informatikusunk, Holczer Viktor előadásával zárult, aki a Katolikus Karitász szervezésében, a Budapest Mentőszervezet tagjaként Törökországban, az egyik katasztrófa sújtotta városban, Kahramanmarasban önkéntesként segített a helyszínen, s kulcsszerepet játszott egy 17 éves lány életének megmentésében.

Ezúton is szeretnénk hálás köszönetünket kifejezni mindenkinek, aki segített abban, hogy méltó módon emlékezhessünk nemzeti ünnepünkre.

Írta: K. B.
Fotó: F. L.