Ünnepélyes keretek között szeptember 3-án nyitottuk meg a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia 2025/2026-os tanévét.
Idén kezdtük meg az ötödik tanévet akadémiánk életében, amit a tanévnyitó ünnepségen többek között Dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár és Fábián László MOB főtitkár is megtisztelt, de az elnöki pódiumon foglalt helyet Németh Szilárd, a KIMBA alapítója, MBSZ elnök, illetve Lőrincz Tamás, olimpiai bajnok szakmai igazgatónk is. Az első sorban pedig a KIMBA vezetés tagjai és legendás birkózó bajnokaink foglaltak helyet.

Külön köszöntöttük még Dr. Hegedüs Csaba olimpiai bajnokot, a KIMBA nagykövetét, szakmai
főtanácsadóját, olimpiai bajnokunkat Sike Andrást, Varga János olimpiai bajnokunk özvegyét, Varga Gabriellát ,Bacsa Pétert az MBSZ ügyvezető alelnökét, a KIMBA operatív igazgatóját, Bácsi Pétert, az MBSZ szakmai igazgatóját, Rögler Gábort, az MBSZ főtitkárát, Süle Lászlót, a KIMBA kurátorát.

A Himnusz éneklése után Világi Péter felkérte Dr. Schmidt Ádámot, hogy tartsa meg beszédét, amiben a sportért felelős államtitkár többek között arra emlékeztette a jelenlévőket, hogy a 2025–2026-os tanévet a köznevelési államtitkársággal és a Klebelsberg Központtal a Sportoló Nemzet Tanévének nyilvánították. Az államtitkár az akadémistákhoz fordulva kiemelte, a KIMBA tanulói már a sport nagykövetei is, és a sportszakmát tekintve szerencsés helyzetben vannak, mivel minden segítséget megkapnak a fejlődéshez. Adott az infrastruktúra, a szakmai háttér, a különböző támogatások és ösztöndíjprogramok, illetve a folyamatosan fejlődő sportorvosi és sporttudományos háttér is.

Dr. Schmidt Ádám után Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára is megosztotta a diákokkal, edzőkkel és vezetőkkel a gondolatait, majd Lőrincz Tamás ünnepélyes nyitóbeszédére is sor került.


Az ünnepség következő fejezetében a nyári világversenyek helyezettjei vehették át elismerésüket, amit a tornák legszebb akcióiból készített kisfilmek előztek meg.
U15 – U17 korcsoportban a díjakat Bácsi Péter, Süle László, Király Nóra adta át
Budai Milán U15 EB 2. hely
Bereczki Réka U17 EB 3. hely
Bárány-Almási Bianka U17 EB 3. hely
Kovács Keve Vazul U17 EB 3. hely
Báger Barbara U17 VB 3.hely

U20-U23-as korcsoportban a díjakat dr. Hegedüs Csaba és Bacsa Péter adta át
Olasz Bende U20 EB 3.hely
Fáth Laura U20 EB 3. hely
Szinay Szabolcs U20 EB 2. hely
Szenttamási Róza U23 EB 3. hely
Elekes Enikő U23 EB 2. hely

Ezt követően az aranyérmeseink kisfilmje, majd díjazása következett.
Az aranyérmesek díjait Németh Szilárd és Fábián László adták át
Zsitovoz Mária U17 EB 1. hely, U17 VB 3. hely
Terék Gerda U20 EB 1. hely, U23 EB 3. hely, U20 VB 3. hely


Az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából szokás szerint állami
kitüntetéseket osztottak ki az arra érdemeseknek, közöttük számos
sportembernek, így a magyar birkózócsalád tagjainak is.
Németh Szilárd, a Magyar Birkózók Szövetsége elnökének kezdeményezésére,
Orbán Viktor Magyarország miniszterelnökének előterjesztésére, dr. Sulyok
Tamás Magyarország köztársasági elnöke magas rangú állami kitüntetéseket
adományozott a következő személyeknek;
Az olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok, mesteredző Rácz Lajos Magyar Érdemrend Tisztikereszt
Polgári Tagozata kitüntetést kapott (az elismerést Kuller József vette át a
betegeskedő legenda helyett, de most külföldi útja miatt Kuller József nem
tudott eljönni, Rácz Lajos pedig egészségi állapota miatt nem tudott eleget tenni
meghívásunknak.) Mielőbbi gyógyulást és jó egészséget kívánunk birkózó
legendánknak.
A szintén olimpiai ezüstérmes, világbajnok Tóth István a Magyar Érdemrend
Lovagkereszt Polgári Tagozata kitüntetésben részesült.
Veréb István, a Szombathelyi Haladás VSE birkózószakosztályának
nyugalmazott vezetője, vezetőedzője és Süle László, a Magyar Birkózók
Szövetsége elnökségi tagja, a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia
Alapítvány kurátora a Magyar Arany Érdemkereszt Polgári Tagozata kitüntetést
vehette át.

Hegedüs Csaba München olimpiai bajnoka a napokban ünnepli a 77.
születésnapját, így remek alkalom nyílt köszöntésére. A KIMBA szakmai elődjének számító Mr. Tus akadémia alapítója a KIMBA indulása óta aktívan részt vesz fiataljaink nevelésében,
akadémiánk szakmai főtanácsadójaként és nagyköveteként magas szintre emeli a tehetségek útjainak egyengetését és fejlesztését.

Hagyományainkhoz híven valamennyi újonc akadémistánk fogadalmat tett arra, hogy Akadémiánkon birkózóhoz méltó módon viselkedik és sportolóként mindent megtesz a saját és társai sikeréért. A fogadalomtétel szövegét Molnár Tamara és Szanati Máté mondta el, majd ezt követően Lőrincz Tamás jelképesen átnyújtotta az esküt tevőknek a KIMBA felszerelés csomagját.


Végezetül az elsőévesekkel is készült egy csoportkép, amin mindenki szerepelt, aki az elkövetkezendő éveikben kardinális szerepet játszik majd a fiatalok sikeres karrierjében.

írta: Lábas Norbert
fotó: Lábas Norbert, Róth Tamás
