Az ünnepekhez és az újévhez közeledve operatív igazgatónkat, Bacsa Pétert kértük meg arra, hogy vonjon mérleget a 2022-ben történtekről, s részletezze a legfontosabb tapasztalatokat.
Nem akármilyen évet zártak fiataljaink, a világversenyeken nyert hét arany-, tíz-tíz bronz- és ezüstérem mellet az országos bajnokságokon összesen 194 medált szerzetek.
Az országos bajnoki eredményeket nem tartom releváns mutatónak, hiszen a sportágunkban csak egyetlen akadémia, a miénk működik az országban, márpedig mi nem ob-aranyérmeseket, hanem a világ legjobb birkózóit szeretnénk nevelni. Tudjuk, magasra tettük a lécet, de kiemelkedő és váratlan lehetőséget kaptunk azzal, hogy a központi utánpótlás-képzésünket ilyen magas szintet végezhetjük, és mi élni szeretnénk ezzel. Abban bízunk, hogy akár már a 2028-as Los Angeles-i olimpián több sportolónk is bizonyíthat.
Mi a helyzet a világversenyen elért eredményeinkkel?
Egyelőre azok sem mutatnak teljes képet a nálunk zajló szakmai munka minőségéről, hiszen a huszonhétből tíz érmet a felnőtt vagy az U23-as korosztályban az ösztöndíjas sportolóink érték el, és ők jobbára nem nálunk készülnek. A kisebbek között viszont akadnak olyanok, akik igazán örvendetes fejlődésen mentek keresztül, gondolok például az U15-ös Európa-bajnok Pupp Viktóriára, az U15-ös Eb-második Kollár Alexandrára, az U17-es Eb-n harmadik Fige Leventére vagy épp az U17-es vb- és Eb-második Terék Gerdára. Ők mind hatalmas szintet léptek azóta, amióta nálunk dolgoznak, a saját nevelésű sportolóinknak tekinthetők. Többen vannak, akik szinte teljesen rutintalanként érkeztek, és ugrásszerűen fejlődtek az elmúlt másfél évben. Erre igazán büszkék lehetünk.
Miért fontos az ösztöndíjprogramunk?
A tizennyolc éves korhoz közeledve különösen nagy a lemorzsolódás mértéke, ezért úgy döntöttünk, hogy a kiemelkedő tehetségeket az egzisztenciájuk jobbá tételével próbáljuk a szőnyeg mellett tartani. Az ösztöndíjat az U23-as korosztály végéig kaphatják a sportolók.
A szakmai stáb folyamatosan bővült az elmúlt időszakban, a vezetőség mellett edzői, operatív, orvosi, üzemeltetési és nevelőtanári csapat foglalkozik a gyerekekkel nap, mint nap. Kijelenthető, hogy immár teljes gőzzel működünk?
A következő tanévben a versenyzői kapacitásunk is eléri a csúcsát, ez azt jelenti, hogy száz teljes akadémia programos, hetven alapprogramos és harminc-negyven ösztöndíjas birkózó lesz a kötelékünkben. A céljaink eléréséhez nagy szakmai stábra van szükségünk, amely immár közelít ahhoz, hogy teljes méretet öltsön. Büszkén jelenthetem be azt is, hogy jövőre az alapprogramos növendékeink edzőjeként a világbajnok Kiss Balázs is csatlakozik a csapatunkhoz.
Tehát minden a tervek szerint halad?
Több mint két éve indult a KIMBA. Ha valaki akkor elém teszi a papírt, amelyen az áll, mostanra ilyen magasságokba jut az akadémia, azt hiszem, gondolkodás nélkül aláírom. Az eredményeink, a szakmai munka minősége és a csapatszellem egyaránt példaértékű a magyar sportban. Persze, nem dőlhetünk hátra, folyamatosan azon dolgozunk, hogy szakmailag fejlődjünk, és minél több lehetőséget biztosítsunk a versenyzőknek.
A nemzetközi edzőtáborokra céloz?
Részben igen, persze, ezek mellett nagyon sokrétű munkát végez a csapat. De örülünk annak, hogy növendékeink 2022-ben tíznél is több nívós nemzetközi edzőtáborban vettek részt, ezek között iráni és egyesült államokbeli összetartás is szerepelt. Törekszünk arra, hogy nálunk készüljenek a külföldiek, az idén Srí Lanka-i, német, horvát, osztrák, francia, kirgiz, moldovai és görög gyerekek is érkeztek hozzánk.
Mindemellett arra is jut idő, hogy a KIMBA sportoló különböző kulturális programokon vegyenek részt.
Tudjuk, hogy a nálunk nevelkedő birkózók menetrendje percről perce be van osztva kora reggeltől késő estig. Megterhelő nekik ez az élet, ezért próbálunk a kikapcsolódásukra, feltöltődésükre is kellő hangsúlyt fektetni. A fő célunk az, hogy kiváló birkózó váljon belőlük, de ugyanennyire fontos az is, hogy gondolkodó, értelmes, jó ember váljon belőlük. Nem mindenkiből lesz élsportoló, nálunk kitartást, fegyelmet és szorgalmat is tanulnak, mindez szükséges ahhoz, hogy felnőttként az életben is megállják a helyüket.
Melyek voltak az év legfontosabb tanulságai?
A hozzánk érkező versenyzők sajnos sok esetben nincsenek még olyan szinten, hogy azonnal terhelhetők legyenek. Sokat dolgozunk azon, hogy mihamarabb teljes értékű munkát végezzenek. Bízunk abban, hogy a jövőre induló edzőképzési program segít a helyzet jobbá tételében. Fontos tapasztalatokat köszönhetünk az ősszel indult módszertani központunknak is: olyan diagnosztikai méréseket végzünk, amelyek segítségével lépéselőnybe kerülhetünk a rivális országokkal szemben. Együttműködünk a Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémiával, amely ebben a tekintetben az élen jár, tőlük is próbálunk tanulni. Szóval csak ismételni tudom magam: jó az irány, látjuk a munkánk eredményét, de egy percre sem szabad megpihennünk, gőzerővel dolgozunk tovább!