Hitelesség, elkötelezettség, bátorság – megnyílt a Wittner Mária-kiállítás

Hétfő délután megnyitottuk az 1956-os hős, Wittner Mária rendkívüli életútját és örökségét bemutató vándorkiállítást, amely a „Készültem az útra” címet kapta.

Az ismeretterjesztő pannókból és 1956-ra emlékeztető installációs elemekből álló tárlatot Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter, Németh Szilárd, akadémiánk alapítója, a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) elnöke, Hetzmann Róbert, a Patrióták elnöke, az esemény főszervezője, valamint Dudás Zoltán, a Fidesz-KDNP csepeli polgármesterjelöltje nyitotta meg, ám a beszédek előtt a megjelentek Nemcsák Károly, Jászai Mari-díjas magyar színész, érdemes és kiváló művész előadásában meghallgathatták Szép Ernő, Imádság című versét.

A kiállítás védnöke, Németh Szilárd külön köszöntötte Varga Jánost, „az utolsó velünk élő Corvin közi harcost”, Koltay Gábor rendezőt, dr. Boldizsár József ügyvéd urat, Farkas Bertalant, Csepel díszpolgárát, Lőrincz Tamás olimpiai bajnok szakmai igazgatónkat, szép számban megjelent versenyzőinket és edzőinket, valamint Wittner Mária unokáját, aki hétfőn azért nem lehetett jelen, mert várandósként épp a szülőszobában volt.

Alapítónk beszédében Wittner Mária megindító idézeteinek felidézése mellett azt mondta: „Egyik legfontosabb üzenete az volt, hogy az igaz bajtársak mindig bajtársak maradnak; életükben és halálukban egyaránt. Hitelesség, elkötelezettség, bátorság – mindezt Marika nénihez méltó módon adja át ez a kiállítás, amelyet nagyon köszönünk Gulyás Gergelynek az erkölcsi és anyagi támogatásért, valamint Hetzmann Róbertnek és Hajagos Csabának a szakmai hozzájárulásért. A tárlat elkészüléséhez több mint hétszáz munkaórára, illetve nyolc és félmillió forintra volt szükség. A KIMBA-val együtt nyolc helyszínen mutatták be, és nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a teljes anyag nevelőműhelyünk tulajdonába kerül” – fogalmazott Németh Szilárd, aki elmondta, hogy a kiállítást Wittner Mária születésnapjáig, június 9-ig lehet megtekinteni. A 2022. szeptember 14-én elhunyt 1956-os legenda idén lett volna 87 éves.

Dudás Zoltán úgy fogalmazott: „Marika néni most is velünk van, támogat bennünket. Ő az önfeláldozás, a félelmet nem ismerés és a szabadságszeretet tiszta emléke. Erkölcsi bátorsága, tenni akarása az ötvenhatos forradalom hősévé tette. A rendszerváltás után nyolc éven át országgyűlési képviselőként is mindig hazánk érdekeit nézte, soha nem gyűlölködött, nem bosszút, hanem igazságot akart.”

Gulyás Gergely kifejtette: „Wittner Mária egyedülállóan nehéz, tragédiákkal teli életet élt. Október huszonharmadikán a barikádokra ment, részt vett a forradalomban és a szabadságharcban, halálra ítélték, több mint fél évet töltött siralomházban, majd tizenhárom évet börtönben. 1970-től a rendszerváltásig varrodában és takarítóként dolgozott, nem adott fel semmit, nem árult el senkit, sosem volt kapható a hazugságra. A rendszerváltás után három évtizeden át a lefőbb küldetése volt, hogy tanúságot tegyen a forradalomról, hogy életre keltse kivégzett bajtársai emlékét. Életének rendkívüli nehézségeit mély hite segítette átélni. A legborzalmasabb igazságtalanságok elszenvedőjeként vált az igazság nagykövetévé. Nagyon hálás vagyok azért, hogy képviselőtársam lehetett, és szembesülhettem az ő jóságával.”

Ismét Nemcsák Károly állt a dobogóra, aki Reményik Sándor, Eredj, ha tudsz című versét szavalta el fantasztikusan. Ezt követően Gulyás Gergely, Németh Szilárd és Dudás Zoltán szalagátvágással nyitotta meg a kiállítást, amely tárlatvezetéssel kezdődött.

A program állófogadással zárult.

Írta: K. B.
Fotó: F. L.