Értékes, birkózóereklyékkel teli vitrin található a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia (KIMBA) első emeleti előcsarnokában. A tárlatot a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) hagyományőrző bizottságának elnöke, Mészáros Gyula állította össze – a szakembert kérdeztük a gyűjteményről, és a hagyományőrzés fontosságáról.
Mészáros Gyula rögtön leszögezte, a birkózócsalád hatalmas hálával tartozik a 2015-ben elhunyt Papp Józsefnek: „Ő volt az elindítója és a mozgatórugója a relikviagyűjtésnek. Felkutatta azokat a tárgyi emlékeket, amelyek példamutatóak lehetnek az utókornak: érmek, képek, tablók, mind megannyi ereklye… A kiállítás tartalma a kaposvári Táncsics Mihály utcában volt látható egy ideig, aztán Győrbe, majd a Magyar Birkózók Szövetségéhez került. A KIMBA indulásakor Süle László kurátor arra a megtisztelő feladatra kért fel, hogy rendezzem be az akadémia vitrinjét.”
A kiállított darabok között felfedezhető egy-egy emléktárgy a Magyarország 100. olimpiai bajnoki címét szerző Hegedüs Csabától, az 1988-ban olimpiai aranyérmes Sike Andrástól, valamint a háromszoros olimpiai ezüstérmes tőrvívótól, Bóbis Ildikótól, aki az 1948-ban olimpiai bajnok birkózó, Bóbis Gyula lánya.
„A birkózásnak óriási hagyományai vannak Magyarországon, a huszadik század elején népi mulatságnak számítottak sportágunk eseményei. Az 1900-as évek elejéről származó birkózóplakátok, olimpiai logók és versenyen kapott tiszteletdíjak egyaránt megtalálhatók. Ahogyan a Nemzet Sportolójának, Varga János birkózócipője is, amelyben megnyerte az 1968-as mexikóvárosi olimpiát – ezt ő maga ajándékozta, szívén viseli az akadémia, a gyerekek és a magyar birkózósport sorsát.”
Nem Varga János lábbelije az egyetlen cipő a vitrinben – a gyűjteménybe legutóbb épp akadémiánk névadójának, a magyar birkózás egyetlen kétszeres olimpiai bajnokának, Kozma István cipője került. 2021. szeptember 3-án, a KIMBA első, teljes létszámmal induló tanévének nyitóünnepségén a Magyar Sportlövők Szövetsége főtitkára, Sinka László Kozma István utolsó pár cipőjét ajándékozta nevelőműhelyünknek – azt, amelyiket a nagybátyja, Jaksits István készített neki.
„Édesanyám bátyja jelenleg kilencvenéves, a mestercipész műhelyben ő alkotta Kozma Pici gigantikus hétköznapi és elegáns cipőit. Nagyon jó barátságban voltak, Pici gyakran járt náluk a Balassi Bálint utcában. Én is onnan ismerem őt, a legendát!” – mondta tavaly, az eseményen Sinka László.
Mészáros Gyula kifejtette, szerinte miért fontos a hagyományőrzés, mindeközben beszámolt a még megvalósításra váró tervről is: „Felkérést kaptam arra, hogy amikor a KIMBA-ban nagyobb versenyt rendeznek, akkor az eseményen látható legyen egy úgynevezett mobilkiállítás, mozgóvitrinben, amelynek tartalma viadalról viadalra változna. Ezen dolgozunk most. Mindezt a következő generációkért is tesszük, hiszen akinek nincs múltja, annak nincs jövője sem. Nemzeti büszkeségünk a birkózás, nagy bajnokaink vannak, akikről mindig meg kell emlékeznünk, lévén csak a személyen keresztül tudjuk a személyes példát megmutatni.”
Mészáros Gyula végül arra tért ki, hogy Papp József munkásságának hála mára az egész ország, sőt a világ különböző pontjairól is érkeznek birkózóereklyék az MBSZ-be. Ezúton is szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy amennyiben bárkinek „elfekvő relikvia” van a birtokában, a hagyományőrző bizottság továbbra is nagy szeretettel várja.
Írta: Krasznai Bence
Fotók: Feledi László