Nenad Lalovics, a Nemzetközi Birkózószövetség (UWW) szerb elnöke, egyben a NOB végrehajtói bizottságának tagja kedden megnézte Budapesten a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) 100 éves évfordulójára készített történelmi dokumentumfilmet, míg szerdán állami kitüntetést vehetett át a Kozma István Magyar Birkózó Akadémián (KIMBA) a „sportág fejlesztésében és népszerűsítésében szerzett elévülhetetlen érdemeiért” – áll a Nemzeti Sport csütörtöki számának hasábjain.
A szerdai eseményen Nenad Lalovics szerződést is írt alá Süle Lászlóval, a KIMBA kurátorával arról, hogy az akadémia a UWW partnere lesz a világ birkózásának fejlesztésében. A megállapodás alapján a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia lesz a helyszíne több nemzetközi birkózóversenynek, edzőtábornak, szemináriumnak és más szakmai programoknak is. Az aláírást követően az MBSZ elnöke, a KIMBA alapítója, Németh Szilárd körbevezette a UWW első emberét a létesítményben. Az ünnepségen mások mellett Zseljko Trajkovics, a szerb szövetség elnöke, az MBSZ részéről Bacsa Péter ügyvezető alelnök (KIMBA-ügyvezető), Bácsi Péter szakmai igazgató, világbajnok, valamint Hegedüs Csaba korábbi elnök, a KIMBA szakmai főtanácsadója, a magyar birkózósport legendás olimpiai bajnoka, továbbá az idei, tokiói játékokon aranyérmes Lőrincz Tamás is részt vett.
Nenad Lalovics a Nemzeti Sport munkatársának, Kohán Gergelynek elmondta, kellemes meglepetés érte, amikor megtudta, kitüntetést vehet át. Nem is akármilyent! A Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári fokozatát, Németh Szilárdtól. A kitüntetést nem mellesleg Áder János köztársasági elnök adományozta a szerb sportvezetőnek „a hazai és nemzetközi birkózósportág fejlesztését és népszerűsítését elkötelezetten szolgáló, sikeres munkája elismeréseként.”
„Ez nagyon megtisztelő és fontos elismerés. Azt ugyanakkor kiemelném, hogy nem csupán nekem szól, hanem az egész magyar birkózásnak, hiszen egy nemzetközi szervezet nem lehet sikeres a tagjai nélkül” – így Nenad Lalovics, aki azért is érkezett hazánkba, hogy kedd este az Uránia Nemzeti Filmszínházban megtekintse a honi anyaszervezet, az MBSZ centenáriumára készített történelmi dokumentumfilmet.
„Nagyon tetszett, már csak azért is, mert alapvető fontosságúnak tartom a történelem és a hagyományok ápolását. Vallom, hogy csak és kizárólag a múlt minél alaposabb ismeretében tudjuk kijelölni az utat a jövő számára, és felvirágoztatni az előttünk álló generációkat. Enélkül elveszítjük a megfelelő irányt” – vélekedett az alkotásról az UWW-elnök.
2021 különleges esztendő volt, egy-egy olimpiát és világbajnokságot is tető alá kellett hozni egy világjárvány kellős közepén. Lalovics UWW-elnökként és NOB-tagként így értékeli a végeredményt:
„Szerencsére eljutottunk oda, hogy a birkózóközösségünk roppant hatékonyan működik együtt. Májusban még az sem volt biztos, egyáltalán lesz-e olimpia, vagy elengedhetjük-e a sportolóinkat Tokióba, végül a körülményekhez mérten minden a lehető legszerencsésebben alakult. Persze, messze nem volt ez egy hagyományos olimpia, az az út most, ebben a szomorú helyzetben egyszerűen járhatatlan volt, de így is jelentős sportdiplomáciai sikerként kell elkönyvelni, hogy az ötkarikás játékok és az oslói világbajnokság egyáltalán megvalósulhatott. Mindemellett nagyon bízunk abban, hogy a következő, 2024-es párizsi olimpia már újra a hagyományos mederben tud lezajlani, mert addigra a tudomány remélhetőleg legyőzi a vírust.”
Mindenki emlékszik, hogy a 2012-es londoni olimpia után a birkózást az ötkarikás programból kikerülés réme fenyegette. Azóta viszont lement újabb két olimpia, és a sportág mintha újra bebetonozta volna magát az őt megillető helyre.
„Épp egy héttel ezelőtt tette közzé a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a legújabb felmérését a sportágak megjelenésével kapcsolatban, és a birkózás roppant előkelő helyen végzett: szerintem ebben a tekintetben a mi fejlődésünk a legnagyobb az összes sportág közül. Ez a tény jelenleg önmagában biztosítja a birkózás helyét az olimpiai programban, most nem fenyeget minket a lehetséges kikerülés veszélye, és nem vetül a sportágra megannyi, a múltban látott sötét árnyék. De nem lehet elégszer hangsúlyozni, mindez nem jelenti azt, hogy akkor ezennel megnyugodhatunk és újra »visszaalhatunk«. Napról napra kell fejlődnünk: látjuk, hogy milyen új sportágak jönnek fel és jelennek meg, akár az olimpiai programban is – ha nem tudunk folyamatosan megújulni, a helyünket átveszi más. Valójában nem is velük versenyzünk, hanem saját magunkkal: ha minden nap jobbá és jobbá akarsz válni, saját magadat kell legyőznöd!” – vélekedik a sportvezető.
De mit ért pontosan látvány- és megjelenésbeli szintugrás alatt?
„Minden olyan részletet, amelyek megfelelnek a huszonegyedik század kihívásainak: digitálisan, a közösségi médiafelületeken, a közvetítésekben egyaránt óriásit léptünk előre – nem véletlenül döntöttünk egy hónapja, a legutóbbi kongresszusunkon úgy, hogy folytatjuk ezt a megkezdett utat, csak még a jelenleginél is intenzívebben.”