Új edzővel bővült a szakmai csapatunk, a többszörös utánpótlás-válogatott Kálmán Balázs Dániából költözött haza azért, hogy akadémiánk női szakágának felkészülését segítse.
Kálmán Balázs 1995-ben született, hatévesen a szombathelyi Vasi Volán SE-ben kezdett birkózni. Tehetségesnek bizonyult, megannyi korosztályos országos bajnoki címe mellett 2010-ben már az ifjúsági válogatott tagjaként szerepelt az Európa-bajnokságon. Sportolói pályafutását 2016-ban fejezte be, addig összesen öt világversenyen képviselte a magyar színeket.
„A Testnevelési Egyetem nappali tagozatos hallgatójaként nem volt lehetőségem elegendő munkát tenni a birkózásba. Levelezőre nem tudtam váltani, tisztán láttam, hogy ez kevés lesz ahhoz, hogy nemzetközi eredményeket érjek el, így a tanulást választottam az élsport helyett” – emlékszik vissza Kálmán Balázs.
Tudatosan építette magát, másfél évig csak az lebegett a szeme előtt, hogy a lehető legtöbb pedagógia tapasztalatot megszerezze: „Ovisoknak és általános iskolásoknak több sportágban is tartottam foglalkozásokat. Táborokban és iskolákban egyaránt dolgoztam, rendkívül fontos volt, hogy minél több korosztályban és környezetben sajátítsam el a pedagógia csínját-bínját. Büszke vagyok erre az időszakra, tényleg nagyon sokat tanultam” – meséli Balázs.
2018-tól 2021-ig a Kertvárosban dolgozott edzőként, 2020-tól az U15-ös leányválogatott munkáját segítette, a 2021-es korosztályos Eb-n ott lehetett trénerként.
2022-ben remek ajánlatot kapott Dániából, amelyet elfogadott, ezzel együtt Nykobing Falsterbe költözött.
„A helyi klubban és a Dán Birkózócentrumban egyaránt dolgoztam. Előbbiben a fiúkkal és a lányokkal is próbáltam közös munkát végezni. Tudni kell, hogy csak kötöttfogást birkóztak, de vevők voltak a szabadfogásra, így bevezettem, és nagyon szerették. Utóbbiban a női szakágért feleltem. Dániában a birkózóteremben is tapasztalható a nyugati, szabadabb kultúra. Én viszont hiszek a szabályokban és a rendben, igyekeztem feszesebb mentalitásra tanítani a gyerekeket, amire ők és a szüleik is nyitottak voltak. Próbáltam megmutatni nekik, hogy a mi értékrendünk szerint miként viselkedik a birkózó a teremben és azon kívül. Elképesztő fejlődést értünk el a nagyobb szigorral, a probléma az volt, hogy mellettünk jóval lazább munka zajlott. Edzőtáborban bevezettem a tízórás takarodót, a kötöttfogásúakat is igyekeztük erre sarkallni, ám az edzők nem segítettek. Mi próbáltuk megtalálni a dán és a magyar mentalitás közötti aranyközéputat, és ez sikerült is, de a másik oldalon tapasztalható zárkózottság miatt a két szakág elszakadt kicsit egymástól.”
Országos női és gyerektáborokat is vezetett, amelyekbe egész Dániából érkeztek a hat és tizennégy év közötti fiatalok. Mindahányukkal úgy foglalkozott, hogy korábban nem birkóztak szabadfogást, megítélése szerint hálás feladat volt és rendkívül hasznos tapasztalatokat szerzett.
Büszke arra, hogy munkájának gyümölcseként az egyik tanítványa, Frida Christiansen kijutott az idei újvidéki U17-es Európa-bajnokságra.
Tavaly tavasszal már egyeztetett akadémiánk női szakágvezetőjével, Martin Gáborral arról, hogy a hazajövetele esetén csatlakozhatna a szakmai stábhoz. December óta gondolkozott a költözésen, végül elhatározta magát mellette, így szeptembertől már a csapatunkat erősíti.
„A klubok remek munkát végeznek itthon, hiszen megszerettetik a sportágat a gyerekekkel, akik ráadásul jó alapokat sajátíthatnak el. Ez már a serdülőeredményeinkben is megmutatkozik. De azt látni kell, különösen a női mezőnyben, hogy a még hatékonyabb fejlődéshez központosított felkészülési rendszerre van szükség. Komoly célokkal érkeznek ide a fiatalok, és nagy felelősség hárul ránk azt illetően, hogy a lehető legjobb képzésben részesüljenek, technikában, erőnlétben és mentálisan egyaránt, hiszen a cél az, hogy fel akarják és tudják venni a versenyt Európa és a világ élmezőnyével szemben.”
Kálmán Balázs szerint az elmúlt évek eredményei egyértelműen igazolják, jó munka zajlik a KIMBA-ban, és különösen boldog amiatt, hogy a csapatunkat erősítheti.
„Ugyanaz a célom, mint az akadémiának: olimpikonokat, bajnokokat szeretnék nevelni. Nagyon jók az utánpótlás-eredményeink, de bizonyítanunk kell, hogy a felnőttek között nagyobb számban is oda tudunk érni az élmezőnybe. A filozófiám az, hogy olyan birkózást kell oktatni, amely folyamatosan alkalmazkodik a gyorsan fejlődő nemzetközi tendenciához.”
Írta: K. B.
Fotó: F. L.